Mistři mezi námi
Nedávno jsem se podíval na skvělý film Brubaker s R. Redfordem, který nastoupil na pozici ředitele jedné z věznic v US. Film doporučuji. Pochopíte, že i když je člověk velmi schopný a chce udělat svět o trochu lepším místem k životu, tak to není zcela snadné... Proč tito "mistři" tj. velmi schopní, slušní a dobří lidé nemají moc šancí změnit nezměnitelné? Proč na různých pozicích sedí třeba lidé, kteří mají jiné kvality a skuteční "mistři" jsou pod nimi, možná i odcházejí do předčasného důchodu? Tohle dávám k zamyšlení a možná jsem trochu odbočil od toho, co jsem chtěl tímto článkem říci. Tak tedy zpět.
V short videu vidíme Stevena Seagala a jeho mistrnou práci s energií. Vyzrálost v neplýtvání energetickým potenciálem je fascinující. Velký respekt k mistrovi a věřím, že se zde nachází i ponaučení pro nás v tom smyslu, zda to v životě máme podobně jako tento mistr, nebo naopak investujeme svou energii tam, kde to nemá velký význam... Zde musím poznamenat, že když do něčeho dlouhodobě investujeme příliš a ono se nic nevrací, tak padáme do nerovnovážného stavu a energetická disbalance je předpokladem syndromu vyhoření. Prostý to fakt. No a abych to nějak uzavřel, tak Steven Seagal to má na žíněnce mnohem jednodušší, než Robert Redford v roli ředitele věznice. Proč?! Protože na žíněnce je to stále v duchu FAIR PLAY. R. Redford chtěl změnit nezměnitelné a vstoupil do toho s celým svým idealistickým "Já", ve kterém byl ohromný energetický potenciál, jenže se to bohužel nepotkalo s podporou těch, kteří to vidí jinak... No a protože člověk věří, že jedná správně, tak také nemůže zradit sám sebe, aby se přizpůsobil něčemu, co je mu proti srsti. To by byla cesta právě k tomu k vyhoření a začalo by to třeba i ztrátou jiskry v očích. V tom na čem opravdu záleží, není prostor pro kompromis. Možná i proto je závěr filmu Brubaker takový jaký je...
Říká se, že hlavou zeď neprorazíš a někdy i síla vůle a schopnosti mistra nestačí, když nenastal ten správný čas. No a na žíněnce?! Tam je to jiné ;-)
KB