Pomoc s traumatem

11.03.2025
Někdy nám do života vstoupí událost takové intenzity, že dokáže přemoci i ty nejodolnější z nás, kteří v krizových a mimořádných situacích pomáhají ostatním. Příkladem může být i situace ve videu, kdy je policistka při služebním zákroku přítomna tragické smrti dítěte a následné vyrovnání se s tragickou událostí je nad její síly.

Reakce na traumatickou událost může mít různou intenzitu, od mírné formy nepříjemných pocitů až po plně rozvinutou posttraumatickou stresovou poruchu tzv. PTSD. Ta se může projevit i s delším časovým odstupem od události a jako taková vyvolává velké duševní utrpení, úzkost a dlouhodobě narušuje kvalitu života.

Je vhodné vědět, že cesta k zotavení z traumatu není snadná a připomeňme slova Judith Hermanové, že nikdo na světě nedokáže čelit traumatu sám! Mít po svém boku člověka, který nás miluje samozřejmě znamená velmi mnoho, ale pokud na rodinu dolehne tíha traumatického stresu, tak je zcela na místě zamyšlení i nad dalšími možnostmi, které mohou pomoci na cestě překonání traumatu a návratu do běžného života.  

Inspirující projekt Boulder Crest Foundation, který se před několika lety rozjel v USA již pomohl desítkám profesionálů odložit tíhu traumatu, no a nebylo by od věci podobný projekt zrealizovat i v našich podmínkách. 

Jako bývalý policista, tak i člen posttraumatické intervenční pomoci příslušníkům Policie ČR si uvědomuji, že má velký smysl podat pomocnou ruku těm, kteří pomáhají nebo i veteránům, kteří si svůj "balvan" ze služby nosí stále na zádech... Proč neproměnit tíhu minulosti v silné stránky své budoucnosti?! A to třeba i s pomocí Majáku, snad i v duchu projektu BCF, ve kterém já osobně vidím pěknou vizi pro rozšíření pomoci těm, kteří si to zaslouží.

KB