Ponaučení od Leonarda

02.04.2025
Když jsem v knihkupectví narazil na biografii Leonarda da Vinci od W. Isaacsona, tak jsem po krátkém prolistování neváhal a knihu pořídil. Dnes už je to nějaký ten měsíc, co jsem ji dočetl a napadlo mě, že bych mohl do blogu vložit ponaučení, která život Leonarda nabízí, ale ještě předtím, než k nim přejdu, tak zmíním slova německého filozofa Arthura Schopenhauera: "Talent trefí cíl, který nikdo jiný trefit nedokáže". To, že byl Leonardo obdařen právě tímto talentem snad nikdo z nás nepochybuje. Genius všech dob, který nás může inspirovat i v těchto dnech třeba i tím, že člověk nemusí mlčky přijímat vše, co přichází, ale že by nebylo od věci se nad tím nebo oným třeba i kriticky zamyslet. 


Přejděme tedy k ponauačením, která život Leonarda nabízí, s 455-460 :

1) Buďte zvědaví, neúnavně zvědaví;

2) chtějte vědět proto, abyste věděli;

3) zachovejte si dětský pocit úžasu;

4) pozorujte;

5) začněte od podrobností;

6) viďte neviděné;

7) skákejte do králičích nor;

8) nechte se rozptýlit; 

9) respektujte fakta;

10) lelkujte;

11) udělejte z dokonalého nepřítele dobrého; 

12) přemýšlejte vizuálně; 

13) nezavírejte se do tunelu;

14) dávejte si vždy vyšší cíle; 

15) oddejte se snění; 

16) tvořte sami pro sebe, nejen pro ty, kdo vás platí;

17) spolupracujte;

18) dělejte si seznamy divných věcí;

19) dělejte si poznámky na papír; 

20) buďte přístupní záhadám...

Za mě se tedy jedná o ponaučení, která dávají smysl. Poděkujme tedy autorovi a zkusme se na některá ponaučení blíže podívat.

Tak tedy zvědavost. Kolik z nás je zvědavých, pokládá si otázky, ptá se proč?! Copak asi bude opakem zvědavosti? Lhostejnost, nezájem...

Schválně , kdy naposledy jste nad něčím žasli? Úžas obsahuje zajímavou pozitivní energii, proč tedy nežasnout, když máme důvod?... Vždy je něco kolem nás, co může být úžasné, krásné, pozoruhodné, všímáme si toho?! Leonardo si všímal detailů jako nikdo jiný, detailů, které mnozí z nás přehlednou. Bylo by asi zajímavé pohovořit s ním třeba i o tom, čemu většina lidí nepřikládá téměř žádnou pozornost. Co by řekl o dění v přírodě , ale i o tom, co příroda nikdy nestvořila?! Dokázal by více než my, měl by cit rozlišení?! Jistě ano... Viděl by a měl by cit to popsat jako nikdo z nás. 

Když je člověk zvědavý, tak se nemůže se svou myslí pohybovat jen v určeném rámci. Mysl zvědavého člověka je otevřená, neuzavírá se něčemu, co se možná "teď" někomu nehodí, prostý to fakt. Odvaha pouštět se do králičích nor, ale není pro každého. My bychom měli vědět, co unese naše duše (teď, zitra) a na místě je opatrnost. Dnes jsou běžně dostupné informace, které mohou mít třeba i úděsný charakter, proto je třeba svou duši chránit. Je to každého volba, tak i zodpovědnost, jak hluboko se pustí. 

 Máme čas nechat se rozptylovat, nebo jsme zapřaženi v koloběhu moderního života natolik, že jen stěží najdeme nějaké obohacení, které by nám vytvořilo nejen úsměv, ale třeba i obohatilo naši mysl?! Co lelkování?! Že už jsme na něj zapomněli?! Škoda... Tvůrčí procesy si žádají čas, myšlenky tak uzrávají a intuice získává konkrétnější obrysy. Slova z knihy😉 "Muži ušlechtilého nadání někdy dosáhnou nejvíce, když pracují nejméně." Jenže dnes je to přeci naopak🤔 Není čas se rozptylovat a lelkovat...

Co respektování faktů?! To je dnes velmi složité... Každý si najde to své a v podstatě, když vznikne studie, tak vznikne i studie, která předchozí studii neguje. Lze se podivovat, když světu kolem nás vládnou peníze?! To i důvěra dostává na frak. Nelehce se nám tedy orientuje ve faktech a nelehce měníme názor tváří v tvář novým informacím. Včera není dnes a má smysl vnést si do života jakýsi řekněme inteligentní skepticismus a také zásadu předběžné opatrnosti, ale o ní až někdy v příštím článku.

Dalším ponaučením od Leonarda je neuzavírat se do tunelu. Tak tohle ponaučení by se mělo tesat do kamene. Lidé totiž dělají pravý opak a pak se možná i podivují, že si navzájem přestávají rozumět. Čím hlouběji hodíme kotvu tady, tím také ztrácíme možnost vidět z jiné perspektivy... a jak čas plyne, tak je to vidět na každém kroku. Bohužel... Dnes je takový trend, že vše za nás vyřeší jen a pouze technologie a tak jdeme zcela nekriticky tímto směrem, ale možná není od věci přijmout fakt, že některé problémy nemají řešení a některá řešení se vytáhnou ze šuplíku teprve tehdy až se vytvoří problém. Je na místě si tedy položit otázku, zda máme problém no a pak také, zda jsou ty předkládaná řešení jediná možná? Obsahují humanitu?! Že né?! Tak to bychom nejprve měli zapracovat právě zde, než vypustíme džina z lahve. Mmt, udělejte si čas na jeden z dílů známých Aktů X a to konkrétně sedmý díl první série, která vznikla v roce 1993😉

Ale jdeme dále... Kdyby Leonardo tvořil jen pro ty, kdo ho platí, tak by nikdy nevznikl známý to obraz. Každý máme svou cenu a má smysl v našem životě tvořit i tam, kde chceme my! 

Možná jste si povšimli, že jsem některá, třeba i zajímavá ponaučení přešel. Snad to ve vás probudí zvědavost a knihu si objednáte😉No i tak si neodpustím poslední z nich, kterým je přístupnost k záhadám. Také vám přijde, že někteří z nás mají ve všem jasno?! Nepřipouští, že by to mohlo být i jinak, že by v tom mohlo být více, než jsou schopni dohlédnout?! Napadlo vás z jakých ingrediencí se uvařil guláš každého jednotlivého člověka, který má neotřesitelný názor?! Možná by nebylo od věci přiznat si, že jsem jen obyčejný kuchař, lékař, ředitel malé firmy, no a jaksi nemám bezpečnostní prověrku na stupeň T nebo PT (i tady je to složitější) a guláš vařím jen z těch ingrediencí, ze kterých ho vaří většina. Nakupujeme ze stejného "krámu" a ten "někdo" závaží. Možná namítnete, že právě vy nakupujete jinde, no já bych to tak neviděl, neboť není otázkou "kde", ale "co" je dovoleno nakoupit?! 

Slovy z knihy: "Né všechno musí mít ostré hrany", bych dnešní článek ukončil a děkuji vám, pokud jste došli až zde. 

KB